Saç Ekim - Gebze Lazer

Adliye Caddesi Etiler Marmaris Üstü Kat:4 No:7 Gebze/Kocaeli


  Bizi Aray覺n : 0 262 643 43 30-0 507 020 97 08

Saç Ekim

Saç Ekimi Hakkında Özet Bilgi :

sac_ekimi11

 

Saçsızlık-kellik estetik cerrahinin popüler konularından  biridir. Yıllar içinde uygulanan ameliyat teknikleri çok gelişmiştir. Hem hasta konforu hemde sonuçları oldukça yüz güldürücü hale gelmişdir.

Şu an en popüler olan  ve en iyi sonucu fue yöntemi ile elde etmekdeyiz.
Bu yöntem de kabaca söylemek gerekirse saç kökleri tek tek yerinden alınıp kel-saçsız sahaya yerleştirilir.

Ülkemizde maalesef denetim eksikliğinden dolayı ;  değil estetik plastik cerrah doktor bile olmayan kişiler tarafından bu işlem yapılmaya çalışılıyor ve bazen çok kötü ve sağlıksız sonuçlar elde ediliyor. Ve bazen çok üzücü ama zaten az olan saç kökleride heba oluyor… kaybediliyor..

Saç ektirmek istediğinizde lütfen ilgili kurumun Doktoruyla görüşün.  Kafanızdaki her soruyu sorun doyurucu cevap alabiliyorsanız güveniniz oluşuyorsa karar verin.

Bizim kliniğimiz de ;   deneyimli  ekibimiz  Estetik Plastik ve Rekostriktüf Cerrah önderliğinde çalışmakdadır.

Saç ekiminde sıklıkla kullanılan fue ve fut yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi aşağıdadır…

Saç ekimi hakkında genel bilgi :

FUE Yöntemi ile Saç EkimiGünümüzde dünyada çoğunlukla uygulanan tekniktir.
Bu teknik; her bir saç foliküler ünitesinin bu işlem için yapılmış mikromotor veya mikrodril adı verilen özel cihazlar ile çıkarılması esasına dayanır. 0,6-0,8 mm’lik özel uçlara sahip mikromotor ile cildin üst tabakası, kıl ortada kalacak şekilde alınır ve yine bu işlem için özel olarak üretilen mikropensetlerle her foliküler ünite, alttaki gevşek dokulara hiç bir zarar vermeden çıkarılır.


Her bir foliküler ünite 2-5 saç telini ve kökünü içerir. Bu işlemden önce folikül çıkarılacak bölgedeki saçlar 1-2 mm kalacak şekilde traşlanır. İşlem öncesinde hastaların rahat etmesi ve ağrı sızı duymasını engellemek, uyuşturulurken rahatlamasını sağlamak amacıyla ağızdan ilaçlar verilir. Hem verici hem de saç ekimi yapılacak alıcı alanda lokal anestezi uygulandıktan sonra alınan tek tek foliküller saçsız alana nakledilir.


Fue Tekniğinin avantajları ;

Çok kısa bir sürede yaklaşık 1 hafta içinde foliküllerin alındığı alandaki minik delikler iz bırakmayacak şekilde kapanır.
Böylece gerek olursa ertesi gün veya kısa bir süre sonra 2. Seans yapılabilir
Her seansta 1500-4500 saç folikülü alınabilir, yani yaklaşık 3000-10000 saç teli 1 seansta ekilebilir.

Baş bölgesinde yeterince  saç folikül bulanmadığı durumlarda vücudun değişik yerlerinden ( gö
ğüs, sırt, karın, bacak bölgesinden vs. ) kıl foliküler üniteler alınıp başa transfer edilebilir.
Bu teknik BHT (body hair transplantation-vücut kılı ekimi) olarak anılır. Bu kıllar bir süre sonra  yeni yerindeki saç folüküllerine benzer genetik davranışlar sergilemeye başlar yani saç gibi görülür

Tüm bu avantajlarının yanında saç folikülleri tek tek çıkarıldığından klasik yönteme göre  çok daha uzun ve yorucu bir işlemdir

Fue  tekniği ile yapılan ekimlerde sayısal olarak daha fazla saç teli ekilebildiğinden maliyetleri biraz daha fazladır.

Genellikle ameliyattan 2-4 hafta sonra ekilen saçların bir kısmı veya tamamı dökülür. 8-10 hafta kadar istirahat dönemi yaşayan hücreler yeni yerlerine adaptasyonlarını tamamladıktan sonra tekrar cilt yüzeyinden saçlar çıkmaya başlar (yaklaşık olarak 3. Ay civarı ). Saçlarınız ayda ortalama 1-1.5 cm uzayarak 6. ayda kesilecek boyutlara ulaşacaktır. Tam şeklini alması 8 ila 12 ayı bulabilir.

(Plastik cerrah olmayan hatta ve hatta doktor bile olmayan kişilerce yapılan ameliyatlarda vahim sonuçlarla üzülerek karşılaşmaktayız…  lütfen iyice araştırıp karar verin )

FUT (Klasik Yöntem-Şerit Yöntemi) ile Saç EkimiGenel anlamda iki kulak arası ense bölgesindeki saha erkeklik hormonlarına dirençlidir ve burası yaş çok da ilerlese  dökülmez. Gerektiği kadar saç folliküleri bu sahadan cerrahi olarak (insizyonla – kesi ile) çıkarılır.
Alınan bu foliküller saçsız veya seyrelen alanlara nakledilmesi işlemidir.

 Saç Ekimi lokal anestezi altında yapılır. Genel anestezi pek tercih edilmez. Saç nakli ortalama 3 – 5 saat süren bir işlemdir. Bu süre ekim yapılacak bölgenin genişliğine göre daha kısa veya uzun olabilir.

İki kulak arası ense bölümünü saçların uzunluğu 2-5 mm olacak şekilde tıraşlanır ve alınacak bölge tespit edilir. Alınacak cilt ciltaltı doku parçası bu bölgenin saç yoğunluğu, dokunun esnekliği ve kişinin ne kadar saça ihtiyacı olduğuna bağlı olarak işlemi yapacak Plastik Cerrah tarafından planlanır

Steril şartlarda lokal anesteziyi takiben, buradaki doku parçası çıkarılır. İşlemin bu bölümünde dikkat edilmesi gereken, saçların deriye giriş açılarına paralel kesi yapılarak folliküler ünitelerin kaybını azaltmak ve daha az iz kalmasını sağlamaktır.

 Bu bölge dikiş ile kapatılır. Hatta ense saçlarınız bir kaç santim uzunlukta ise bu dikişler görünmez. Alınan bu saçlı doku şeridi, mikroskop altında folliküler ünitelerine ayrıştırılır. Folliküler üniteler 1’li, 2’li, 3’lü saç teli içerecek şekilde ayrıştırılır.

 Bu bölümde mikroskop kullanımının, folliküler ünite kayıplarını azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ameliyatın 2. bölümünde hastanın yüz şekline uygun saç çizgisini belirlenir ve ekim yapılacak bölgeye uygun lokal anestezi uygulanır. Sonrasında saç folliküllerinin yerleştirileceği bölgeye slit yöntemiyle kanallar açılır. Ameliyatın 3. bölümünde ise ayrıştırılan folliküller üniteler çok özel mikrocerrahi pensetleriyle dikkatli bir şekilde, açılan kanallara yerleştirilmesi ile işlem sonlandırılır. Ameliyat bitiminde alından başlayıp ensedeki dikiş bölgenize doğru uzanan bir tampon bandaj yapılır. Bir gün sonra bandaj çıkartılabilir.

 Ameliyat sonrasının konforlu geçirilmesi amacıyla reçete verilir. Reçetenizde bulunan ağrı kesici, ameliyat sonrasında genellikle ilk 24 saat içinde geçecek olan hafif ağrıları giderecektir. Ameliyat sonrasında hastalarda ağrı şikayeti olmaz. Ameliyattan sonra ekim yapılan bölgede 2. gün kabuklanma başlayacaktır. 2. veya 3. gün saçlarınızın ilk yıkaması ekibimiz tarafından dikkatli bir şekilde yapılacaktır. Hergün bir kez bu işlem tekrarlanacaktır. 8-10 yıkama sonrasında ekim yapılan bölgede kabuklanma yok olacak ve hatta ekilen saçlarınız birkaç mm daha uzamış olacaktır. Ameliyattan 15 gün sonra dikişleriniz alınacaktır. Ameliyattan sonra şayet saçlarınızı kestirme ihtiyacı duyarsanız dikişlerin alınmasını takiben kuaförünüze gidebilirsiniz. Ameliyattan 48 – 72 saat sonra alında başlayıp bazen göz kapaklarına ve şakaklara kadar inebilen şişlik olabilir. 2-3 gün içerisinde kendiliğinde kaybolur. Bu durumu azaltmak için ameliyat sonrası evinizde saat başı 15 er dakika bir havluyu şiş bölgeye sererek üzerine uygulayacağınız buz kompresi şişlikleri azaltacak ve geçme süresini kısaltacaktır. Buz uygulamasının 24 saatten sonra etkisi azalacağından bundan sonra uygulama kesilebilir.

. Saçlarınızın çıkmaya başlayacağı 3.ayda ekim yapılan bölgede bir kaç sivilcelenme oluşabilir. Bunu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Saç Ekimi nden sonra 2.seans planlanıyorsa bu işlem en erken 6 ay sonra yapılabilir.

Saç ekimi – saç restorasyon cerrahisi  küçükde olsa bir ameliyattır.
Size bu işlemi gerçekleştirecek ekibin lideri ; Olası bir komplikasyonda size her türlü tıbbi yardımda bulunabilecek bilgi beceri ve tecrübedeki bir estetik plastik ve rekonstrüktif cerrah olmalıdır.

Maalesef günümüzde birçok saç ekimi yapılan merkezlerde bırakın estetik cerrah ı  doktor bile bulunmamaktadır.

Daha ucuz diye sağlığınızı riske atmayın. Sonuçları düzeltilemez olabilir !